Představujeme odborníka: Roger Bretherton
Roger Bretherton působí jako profesor psychologie na univerzitě v Lincolnu ve Velké Británii, doktorát získal už v minulém století. Kromě toho, že pracuje jako psycholog, se zajímá i o existenciální terapii, koučování a psychoterapii a napsal už několik knih, například o mindfulness. Specializuje se na „pozitivní psychologii“, tj. zkoumání charakterových vlastností, které přispívají ke spokojenému životu, jako jsou například vděčnost, zvědavost nebo naděje.
Mezi projekty, kterými se zabýval, patří zkoumání role pokory v osobnosti lidí, kteří jsou na řídících pozicích vysokých škol; výcvik dobrovolníků, kteří pomáhají lidem s mentálními obtížemi; netradiční divadelní hra pro malé diváky o rozvoji psychické odolnosti; nebo volně dostupný kurz o rozvoji charakteru určený ke studiu v malých skupinkách.
Na Manželských večerech Roger mluví o tom, jak se naučit zvládat opakované výbuchy hněvu.
Představujeme odborníka: Rob Parson
Rob Parsons vyrůstal v rodině uklízečky a pošťáka. Když byl malý, neměli doma teplou vodu ani odpad. Ve čtyřech letech začal chodit do nedělní školy, což mu prý změnilo celý život. Vystudoval vysokou školu a stal se partnerem ve velké právnické firmě. V roce 1988 se ale po dvou letech zvažování rozhodl zcela změnit kariéru a založil malou neziskovku Care for the Family (Péče o rodinu). Británie měla tehdy nejvyšší rozvodovost v Evropě a manželé Parsonsovi byli tehdy v Cardiffu první, kdo začal pořádat semináře o manželství. Rob na to vzpomíná takto:
“Jeden den jsem seděl v luxusní právnické kanceláři a když jsem potřeboval kávu, stačilo na někoho mávnout. O den později jsem seděl v malé místnůstce v zadním traktu kadeřnického salónu a musel jsem sám olizovat známky. Nikdo se se mnou nechtěl bavit po telefonu, protože mě nikdo neznal a ani znát nechtěl.”
Dnes má Care for the Family přes 100 placených zaměstnanců, působí po celé Velké Británii a vytváří materiály používané po celém světě. Věnuje se podpoře manželství, přípravě na manželství a vyrovnáním se se ztrátou členů rodiny. Rob mluvil o rodině i manželství na mnoha akcích po celém světě a oslovil přes million posluchačů. Jeho práce je založená na křesťanských principech, je však určená všem párům bez rozdílu vyznání.
Spolu s manželkou Diane žijí v jižním Walesu, mají dvě dospělé děti a pět vnoučat. Deník The Daily Mail o Robovi napsal, že “znovu objevil otcovství” (Robovy děti se prý pak mohly smíchem potrhat) a v roce 2012 byl z rukou královny odměněn řádem důstojníka britského impéria (OBE). Je autorem více než 20 knih, ze kterých celá řada vyšla i česky.
Na Manželských večerech vyprávěl hned první večer příběh o tom, jak mu kopce šeptaly “měl bys nás rád i v zimě?” a o tom, jak zvládat zimu ve vztahu. V druhém večeru bude víc mluvit o těžkých časech, které s Diane zažili, a v kurzu Příprava na manželství mluví o přitažlivosti k dalším lidem, o omluvě a o odpuštění.
Představujeme odborníka: Gary Chapman
Gary Chapman je manželský poradce a autor celosvětového bestselleru Pět jazyků lásky.
Vystudoval antropologii a teologii. Jeho kniha Pět jazyků lásky byla přeložena do 49 jazyků a pomohla tak milionům čtenářů a čtenářek k tomu, aby se naučili lépe vyjadřovat svému partnerovi či partnerce. Napsal dále knihy Děti a pět jazyků lásky, Dospívající a pět jazyků lásky, Pět jazyků omluvy (Když promiň nestačí), Láska jako životní styl
Gary Chapman je ženatý s Karolyn a mají dvě dospělé děti.
Představujeme odborníka: Dr. Xuefu Wang, psychoterapeut
Psychoterapeut Xuefu Wang, PhD získal své vzdělání v řadě oblastí: v teologii, literatuře, psychologii a v pastoračním poradenství.
Je zakladatelem a ředitelem Zhi-Mian Institute for Psychotherapy v Číně. V minulosti učil na univerzitách, teologických seminářích a různých dalších institucích. Je aktivním propagátorem psychoterapie v Číně. Rozvinul jedinečný styl terapie Zhi-Mian - to v čínštině znamená “odvaha čelit budoucnosti”. Tento přístup je inspirován čínským filozofem a spisovatelem Lu Xunem, zároveň je ale zakořeněn v západní existenciálně a humanisticky orientované psychologii.
Wang je také zapojen do řady mezinárodních institucí jako hostující vyučující, např. na katedře psychologie Fullerova semináře, a je členem redakčních rad amerických odborných časopisů, jako je například The Journal of Humanistic Psychology. V posledních letech spolupracuje s americkými psychology a zasazuje se tak o dialog mezi Západem a Východem na poli existenciální psychologie.
Wang napsal řadu odborných článků a osm knih.
Ve videu pro Manželské večery mimo jiné říká: