Proč je rande tak důležité?

Nicky a Sila Leeovi, autoři Knihy o manželství

Připravit manželství o společně strávený čas je totéž, jako připravit člověka o vzduch nebo rostlinu o vodu. Některé rostliny sice vydrží déle než jiné, ale i ty nakonec uschnou a zahynou.

Zakladatel a předseda organizace Care for the Family (Péče o rodinu) Rob Parsons hovoří o jevu, který nazývá „velkou iluzí“:

V životě se můžete věnovat několika programům, ale nemůžete se všem věnovat na 100 %, aniž by na to někdo nedoplatil... Máme spoustu výmluv. Především sami sebe přesvědčujeme, že přijde den, kdy toho budeme mít méně. Říkáme si: „Až vymalujeme dům, až mě povýší, až udělám ty zkoušky – pak budu mít víc času.“ Pokaždé, když musíme říct: „Miláčku, teď ne...“, namlouváme si, že o nic nejde, protože den, kdy toho budeme mít méně, už je za dveřmi. Je ale dobré si tu a tam uvědomit, že volnější den je pouhá iluze – takový den nenastane nikdy. Ať jsme v jakékoli situaci, každý z nás je schopen svůj čas vyplnit. Proto je nezbytné udělat si čas na věci, které považujeme za důležité – a je nezbytné udělat si ho hned.[1]

Bývalý člen skupiny Beatles Paul McCartney a jeho zesnulá manželka Linda navzdory tlaku slávy velmi dbali na to, aby si na sebe udělali čas. Jejich přítel a životopisec Hunter Davies vzpomíná na to, jak se Paul rozhodl, které dvě věci jsou pro něj nejdůležitější: být s rodinou a hrát hudbu.

Byl ochoten vrátit se tam, kde začínal, a znovu hrát v obecních sálech a na univerzitních kampusech. Uvědomil si to a zachoval se podle toho, což mi přišlo tak zralé, tak chytré, tak dospělé. A tak se zrodila skupina Wings, ve které se snoubily jeho dvě životní vášně. Lindu a děti s sebou bral na turné po celé zemi, v případě potřeby přespávali v karavanech. Kritici se samozřejmě k Lindě chovali hrozně, kritizovali její hudební schopnosti či jejich nedostatek a z Paula si utahovali, jak je hloupý, že ji tahá s sebou. Wings zpočátku nebyli nijak skvělí, ale zlepšovali se, učili se a společně se dál zdokonalovali. Stejně jako v manželství.[2]

Společný čas s lidmi, na kterých vám nejvíce záleží, se nenaskytne sám od sebe. Je třeba učinit vědomé a rázné rozhodnutí. Než se dva lidé vezmou, většinou se snaží trávit spolu každou volnou minutu. Dobře to popisuje Gary Chapman, autor bestselleru Pět jazyků lásky:

Zamilovanost je opravdu euforická. Jsme sebou přímo posedlí. Myslíme na sebe před usnutím. Myšlenka na náš protějšek je při probouzení tou první. Toužíme být spolu… Když se držíme za ruce, krev jako by protékala jenom jedním tělem… Chybovali jsme však v přesvědčení, že to takto bude trvat věčně.[3]

Někdo nám navykládal, že pokud jsme skutečně zamilovaní, takové city nikdy nevyblednou. Výzkumy psychologů však naznačují, že tento stav trvá v průměru jen dva roky. Poté se už pár nemůže spoléhat pouze na své pocity. Musí se rozhodnout, že jeden druhého budou dávat na první místo.

V manželství se může rychle stát, že společný čas přestane být prioritou. Když žijeme pod jednou střechou, snadno nás napadne, že už své diáře nemusíme koordinovat. Začneme jeden druhého považovat za samozřejmost. My jsme však toho názoru, že manželské páry si musí čas vyhrazený jeden pro druhého i nadále plánovat. Úsilí, které jsme vynaložili na setkání, když jsme se do sebe zamilovali, to očekávání, vzrušení, rozmanité časy a místa, to vše přispívalo k našemu potěšení. Pokud si po svatbě budeme i nadále dělat čas jeden pro druhého, romantika vydrží, budeme mít příležitost efektivně komunikovat a budeme si rozumět čím dál víc. Pravidelnost a charakter tohoto společného času dá našemu vztahu strukturu na celý život.

My jsme se v našem manželství snažili nastavit si pevný časový rámec. Každý pár má jiné možnosti a funguje jinak, ale my jsme si vědomi, že bez podobného rámce bychom spolu nedokázali trávit dostatek času a nezůstali bychom pevně propojeni. Když lidé chtějí, abychom uvedli jeden příklad, co by mohl pár udělat pro to, aby jejich manželství vydrželo a jejich láska se v průběhu let prohlubovala, odpověděli bychom těmito slovy:

Každý týden si naplánujte pravidelný čas, alespoň dvě hodiny které můžete strávit spolu o samotě, odpočinout si, dělat něco, co vás oba baví, a užít si to.

Podobně jako mnoho jiných párů tomu říkáme „večerní rande“, i když se naše týdenní rande pokaždé nekoná zrovna večer. Tento čas by měl vypadat jinak než chvíle, které spolu během týdne trávíme běžně. Když večer zůstaneme doma, snadno se může stát, že to zase bude jen další večer, kdy platíme účty, opravujeme rozbitou kliku nebo žehlíme. Tyto jednotvárné domácí povinnosti k manželskému životu nevyhnutelně patří, ale pokud se budeme scházet jen nad výpisem z účtu nebo u skříňky s nářadím, smysluplná komunikace bude váznout a naše láska se bude potýkat s problémy.

Když si společný čas pečlivě plánujeme, oživujeme tím v manželství romantiku. Není třeba nic složitě organizovat: stačí dát na stůl svíčky, pustit si tichou hudbu, nechat si přivézt nějaké jídlo (aby si ten z vás, kdo obvykle vaří, odpočinul) a odložit telefony. Tyto chvíle by měly být příjemné a nezapomenutelné. Můžeme zajít do kina nebo do restaurace. Když si při plánování, co budeme dělat a kam půjdeme, nenastavíme příliš vysokou laťku, bude snadnější náš týdenní model dodržet. Je to čas, kdy se můžeme držet za ruce, smát se, užívat si, že jsme spolu, a především čas, kdy si můžeme popovídat. Můžeme spolu probrat své naděje i obavy, nadšení i starosti, zápasy i úspěchy. Podobné sdílení prohlubuje intimitu. Je to jednoduché, ale velmi účinné.


[1] Rob Parsons, Milovat proti všem předpokladům (Návrat domů, 2004)

[2] Hunter Davies, Daily Mail, 20. dubna 1998.

[3] Gary Chapman, Pět jazyků lásky (Návrat domů, 2021), str. 31, 40, překlad Jana Bucková

Proč bychom měli investovat do našeho manželství?

Nicky a Sila Leeovi, autoři Knihy o manželství

Stejně jako je moudré investovat peníze a sledovat, jak na účtu přibývají, je neméně moudré investovat čas a energii do vašeho manželství a sledovat, jak se váš vztah rozvíjí a vaše spojení je stále silnější a odolnější.

Pokud jde o instituci manželství v dnešní společnosti, za posledních 100 let se mnohé změnilo – v posledních letech byla změna asi nejdramatičtější. Když v letech 2020–2021 vrcholila pandemie covid-19, vyplynulo z dat britského Úřadu pro národní statistiku, že v Anglii a Walesu došlo k nárůstu rozvodovosti téměř o 10 %.

V manželství mohou nastat nejrůznější potíže: lidé přestanou komunikovat, přijdou problémy spojené s výchovou dětí, pracovní a soukromý život není v rovnováze nebo nás trápí nedostatek intimity. Toto všechno můžeme navenek skrývat – věnovat se své práci, trávit čas s přáteli nebo se raději věnovat mobilním zařízením či televizi. Pro mnohé páry však začínají být tyto problémy nepřekonatelné a nabydou takových rozměrů, že nějaké dočasné řešení k nápravě nepomůže. K zacelení podobných trhlin ve vztahu je zapotřebí udělat podstatně víc a jít víc do hloubky.

Manželské večery měly být původně nástrojem ku pomoci párům, které čelí výše jmenovaným problémům. Neméně přínosné jsou však i pro ostatní – i když zrovna zažívají období, kdy mají pocit, že se jim v manželství daří.

Manželské večery vznikly s pevným přesvědčením, že pro všechny manželské páry – ať už se jedná o manželství, které trvá jeden rok nebo čtyřicet let – může být prospěšné trávit společně kvalitní čas a zabývat se nesnadnými otázkami, které s sebou vztah přináší. Manželské večery nabízí párům příležitost cíleně se věnovat vzájemné otevřenosti a zranitelnosti. Jsou příležitostí k tomu být upřímný a vyslovit obavy, které se v průběhu let nahromadily. Pokud totiž nejsou takové obavy vyjádřeny, mohou narůst do té míry, že se budou jevit jako neřešitelné a nepřekonatelné.

Proč je klíčem komunikace?

Komunikace je klíčovým aspektem každého manželství. Když jsme poprvé spatřili na opačné straně místnosti svého budoucího partnera, možná se nám na chvíli zastavilo srdce, ale skutečné spojení začíná až při rozhovoru. Povrchní konverzace, třeba o tom, kam rádi chodíme na oběd, nebo o tom, co nás baví, se časem vyvinou v hlubší rozhovory, při kterých plánujeme budoucnost nebo sdílíme bolestné zážitky z minulosti.  Díky těmto rozhovorům vznikne spojení, při němž postupně získáme pocit, že nám někdo rozumí a skutečně nás zná.

Někdy však může dojít k tomu, že se objeví nebezpečná domněnka. Začneme si myslet, že už víme, co se našemu partnerovi honí hlavou a co řekne či udělá příště. Ve skutečnosti se však nikdy nedozvíme vše, co má druhý člověk na srdci a co cítí. A druzí zase plně nerozumějí nám. Proto je tak důležité, abychom s partnerem komunikovali o tom, co se v našem nitru děje. Když komunikace chybí, začnou se nám do mysli vkrádat pochybnosti. Když neumíme správně komunikovat, začneme pochybovat o tom, že nás náš partner skutečně chápe, že ví, co potřebujeme a jak se cítíme. Pochybujeme o tom, zda nás skutečně zná.

V hektickém světě nabízí Manželské večery příležitost se zastavit a vědomě s partnerem navázat spojení prostřednictvím rozhovoru. Můžeme díky nim nahlédnout na problémy ve vztahu, ale nejedná se o jakési cvičení, při kterém dosáhneme co nejlepšího skóre. Je třeba si uvědomit, že když vyneseme své bolesti a obavy na světlo, nezačnou díky tomu zahnívat a nebudou nám v srdci působit hořkost.

Manželské večery dávají prostor pro řízené rozhovory mezi vámi a vaším partnerem – bez účasti kohokoliv jiného. Jen tak vznikne bezpečný prostor pro vzájemné sdílení, aniž bychom přitom obnažovali jakékoli intimní detaily, které by ostatní lidé v místnosti mohli rozebírat. Telefony jsou vypnuté, děti nás netahají za rukáv a my se soustředíme pouze na tu jednu osobu, která s námi sedí u stolu. Díky tomu má každý pár vzácnou příležitost se znovu na hlubší úrovni propojit. Tyto rozhovory jsou v rámci Manželských večerů tím nejzásadnějším, co nám nejvíc vrací chuť do společného života.

Jsou manželské večery určeny i pro mě?

Manželské večery nejsou určeny jen těm, jejichž manželství se ocitlo v úzkých. Jsou uspořádány tak, aby každému manželství pomohly vzkvétat a dosáhnout jeho plného potenciálu. Stejně jako loď postupně upravuje svůj kurz, aby doplula do cíle, i Manželské večery nabízí každému páru příležitost promyslet si, jaké změny by rádi uskutečnili. Tyto malé (nebo velké!) úpravy mohou změnit směr vašeho manželství – a samozřejmě i kvalitu vašeho života – k lepšímu. A taková investice se rozhodně vyplatí!

Velký slovenský článek o Manželských večerech

Na Slovensku, v deníku Postoj, vyšel velký článek o Manželských večerech.

Kurzem Manželské večery prošlo na Slovensku už více než 4000 párů. Proč má tento koncept strukturovaných rozhovorů ve dvojici takový úspěch?

  • Jak to na kurzu vypadá a proč k němu patří večeře

  • Chlapská skepse ho přešla

  • Znovu si zvyknout na randění

  • Jak se kurzy šíří po světě

Neváhejte si článek přečíst sami!

Překonali Atlantik, pohádali se jen dvakrát

Inspirací pro komunikaci v krizových situacích může být manželský britských lékařů, Adam Baker a Charlie Fleury, kteří společnými silami převeslovali v zimním počasí celý Atlantik.

Manželé chtěli v rámci své cesty vybrat 100 000 liber pro charitativní organizace a zatím se jim podařilo vybrat asi 20 000 liber.Dvojice spala v malé kajutě, ve které se teplota vyšplhala až ke čtyřiceti stupňům. Bojovali také s psychickým i fyzickým vyčerpáním.

"Bylo to těžké - ale dokázali jsme využít zkušenosti, které jsme získali při práci na oddělení urgentního příjmu. Opravdu nám pomohlo, když jsme se na oceánech dostali na dno, abychom se přes ně přenesli."

Cesta trvala 51 dní a celou cestu se střídali po dvou hodinách, až urazili celých 4.800 km. Podali tak náročný fyzický výkon, že po cestě byl problém vykonávat i úplně jednoduché činnosti jako čištění zubů.

Navzdory extrémním podmínkám a nedostatku spánky se prý pohádali jen dvakrát - a vždycky to bylo, když Adam omylem udělal navigační chybu. Dodal ale: "Víme sice, co toho druhého vytočí, ale víme taky, v čem se o něj dá opřít. Některé týmy se prý postupně odcizují, my jsme si ale všechno vyříkávali hned." Svůj úspěch přičítají nejen tomu, že zvládají náročné situace jako lékaři, ale také jako manželé.

"Jsme moc rádi, že jsme toto dobrodružství se všemi jeho vrcholy i pády zvládli.

"Je to zážitek, na který nikdy nezapomeneme.

Zdroj: https://www.northantslive.news/news/northamptonshire-news/married-northampton-couple-complete-atlantic-6623140